MATZNER et al

Advokátní kancelář v praze

Advokátní kancelář poskytuje právní služby svým klientům v oblasti obchodního práva, smluvních vztahů, práv duševního vlastnictví, zastupuje klienty v soudních řízeních civilích a obchodních

Kontaktujte nás

Všednodenní proběhnutí labyrintem paragrafů

JSOU DNY , KDY VSTÁVÁM ČERSTVÝ, a dny, kdy mám dojem, že jsem pracoval i ve spánku. Tohle je jeden z těch druhých. Kvůli jedné smlouvě jsem se před spaním příliš dlouho zabýval zákonem o obchodních společnostech a družstvech a labyrintem paragrafů jsem pak bloudil celou noc. Takže když v šest hodin zvoní budík, sám sobě přiznávám, že být to víkend, zarazím ho
a spím dál. Jenže je úterý a já musím vstát okamžitě. Právě teď mám totiž první a na dvanáct hodin poslední příležitost komunikovat s kolegy a obchodními partnery, jejichž časová pásma jsou vůči tomu našemu v opozici. Tedy přede vším s lidmi z USA a Kanady – Oracle, jeden z mých důležitých klientů, má své pobočky ve všech kontinentech a se všemi je třeba být osobně ve spojení.
Tak začíná můj den, u kterého ještě nevím, zda bude dnem majitele právní kanceláře, právníka, nebo spíše IT legal advisora.

Přestože bez pořádné, v klidu snězené sní daně si nedovedu představit začátek každo denního maratonu, jím tentokrát u počítače. E-mailů, které chci vyřídit hned ráno, aby se přes den věci posunuly kupředu, je více než obvykle. Budím děti. Zatímco se oblékají, reviduji poprvé a rozhodně ne naposledy svůj denní program, který jsem si před spaním načrtl do bloku.

Půl osmé. Vezu děti do školy. Provoz je příjemně plynulý. Pár desítek minut, které strávím s dcerou a synem v autě, věnuji odpovědím na jejich otázky. To, co dělám, je zajímá. Často se pídí po tom, jestli jsou klienti hodní, či špatní, jestli je mám rád, jestli potřebují pomoc a jestli to dokážu. Vysvětluji vše, jak nejlíp svedu. Snad jim budou některé mé rady a postřehy k užitku. A také tím zvyšuji svou šanci, že mě jednou nahradí ve vedení advokátní kanceláře Matzner et al. Přece jen, nese také jejich jméno.

Dopoledne věnuji revizi smluv a přípravě vyjádření a stanovisek, před obědem mám pak nařízené soudní jednání v rámci jedné mediálně sledo vané kauzy. Protáhne se přes oběd, kter ý trávím s klientem. Probíráme – jak jinak než v tuto dobu – jeho společenskou smlouvu. Uklidňuji ho, že i když nestíháme zákonem nařízený termín, protože přípravu požadavků kvůli svému pracovnímu nasazení dříve nestihl, není to žádný problém. Přestože se média snaží tvrdit opak a až příliš často čítám v novinách titulky varující před hromadným rušením společností, které má nastat jako mávnutím kou zelného proutku s příchodem července. Rozcházíme se v dobré náladě a já mířím k dalšímu soudu.

Do kanceláře se vracím tepr ve vpodvečer. Kontroluji, kolik jsme stihli vy řídit s notáři smluv. Není to vůbec špatné. Jen ta hromádka jako by se vůbec nezmenšila – za dobu mé nepřítomnosti přibyly další. Po hodince intenzivní práce mířím na pracovní večeři. Tentokrát se bude týkat autorského zákona a licenčních ujednání. K nim se podle mé zkušenosti nejvíce hodí chardonnay, takže si v závěru schůzky dáme každý dvě deci, abychom udělali symbolickou tečku za prací. Končíme kolem půl deváté. Mířím domů. Připravuji agendu na příští den a přemýšlím, jak ji zase budu ráno přepisovat. Do deseti hodin se pak věnuji další vlně e-mailové komunikace se zámořím. Naštěstí i na těchto vlnách je klid, takže ve zbylém čase stihnu napsat krátký článek.

Zdroj: kompetencni-akademie.cz (strana 43)